de de de


Novinky:
Home » Sport » Horské kolo s celkovým odpružením nebo raději pevný typ?
Horské kolo s celkovým odpružením nebo raději pevný typ?

Horské kolo s celkovým odpružením nebo raději pevný typ?

Při výběru horského kola narazíte na dva základní typy provedení – s odpružením (nazýváno jako hardtail) a bez odpružení (pod názvem full suspension). Tento parametr hraje zásadní roli při výběru. Víte, jaké provedení k čemu slouží a jaké je vhodné právě pro vás? Ukážeme vám základní rozdíly, abyste se mohli při nákupu dobře rozhodnout.

Kdy zvolit odpružení?

Pokud se budete pohybovat s kolem v opravdu náročném terénu a překonávat kameny a další přírodní i umělé nerovnosti, je dobré pro zmírnění dopadů zvolit horské kolo s odpružením. To se hodí pro každého, kdo plánuje adrenalinovou jízdu po horách nebo bláznivé sjezdy. Výhodné je však i pro začátečníky, kteří by rádi zkusili výlet do přírody, ale nemají zatím žádné zkušenosti s ovládáním horského kola. Díky své pohyblivosti odpustí celoodpružená horská kola mnoho chyb způsobených špatným pohybem jezdce. Odpružený typ využijete i tehdy, pokud trpíte na bolesti zad. V takovém případě se jedná o ideálního parťáka, který bude kopírovat okolní terén namísto toho, aby skákal a způsoboval otřesy. Nevýhodou odpružených kol je, že jsou těžší a také finančně nákladnější.

horske kolo odpruzeni

Kdy je výhodnější pevné kolo?

Je-li vaším cílem naopak běžný terén, zvolte raději horská kola s pevným rámem. Pro upravené trasy i pro pohyb po běžných kamenitých cestách a v přírodě jsou dostačující. Pro větší skoky z výšky však již bývají nepohodlné; pokud neplánujete-li nic takového provádět a nevyužijete-li funkce odpružení, nemusíte za ni připlácet finančně a navíc zbytečně ovládat těžší kolo. Kvůli nižší hmotnosti se pevný typ hodí pro každého, kdo plánuje spíše delší než terénně náročné jízdy. Menší váha umožňuje snáze vyjet kopce a překonat dlouhé vzdálenost. Pevný rám je jako stvořený pro lidi, jež chtějí kolo pro aerobní cvičení nebo pro výlety od přírody po okolí. V případě, že budete muset kolo přenášet, budete rádi, že neváží tolik kilogramů.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu