V posledních měsících se zdražuje skoro všechno a lyžování nebude výjimkou. Zimní radovánky podraží pravděpodobně ještě rychleji, protože mnoho středisek by bez zdražení nepřežilo. Loni totiž sezóna trvala jen od 18. do 26. prosince.
Hranice 60 eur za permanentku byla ještě před pár lety nepředstavitelná. Letos tuto cenu za den lyžování zaplatíte například ve střediscích Grossarl, Saalbach-Hinterglemm, Schladming nebo Hochkönig.
Důvody zdražování jsou všude podobné – vyšší ceny energií, práce, vyšší náklady na zasněžování vlivem vyšších teplot.
Lyžování je drahé už i pro Rakušany
Finanční náročnost lyžování přitom roste rychleji než platy. Zatímco rakouské ceny ve spotřebním koši stoupy za posledních 30 let o 27 procent, ceny lyžařských permanentek se přibližně zdvojnásobily.
Lyžování a snowboarding se tak stává drahým koníčkem i pro Rakušany, natož pro Čechy, kteří v průměru berou výrazně nižší platy.
Pokud na lyžování a ježdění na prkně v Rakousku nedáte dopustit, doporučujeme využít online nákup permanentek, kterým můžete ušetřit až 20 %.
I přes zdražení se do Rakouska letos chystá 30 % z téměř 6 000 účastníků ankety na Novinky.cz. Ještě populárnější je Itálie, kam pojede 40 % lidí. V Česku zůstane pouhých 7,5 %.
Může za to zřejmě fakt, že zdražování se nevyhne ani českým střediskům. A když už si Češi musejí za zimní dovolenou připlatit, chtějí si užít lepší zázemí, delší a širší sjezdovky a větší variabilitu tras, kterou nabízejí rakouská střediska, kde je celkový počet kilometrů sjezdovek násobně vyšší než v těch českých.
Zdražovat se bude pravděpodobně také vybavení jako třeba lyžařské oblečení nebo zimní bundy či kalhoty. Při plánování zimní dovolené také nezapomeňte na zdražení pohonných hmot, kvůli kterému se zvyšují náklady také na samotnou cestu.
Autor článku: Martin Knižátko