de de de


Novinky:
Home » Zábava » Jak chovat tetru červenou
Jak chovat tetru červenou

Jak chovat tetru červenou

Tetra červená je jedna z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Pochází z Jižní Ameriky, kde se vyskytuje především v Brazílii v pomalu tekoucích potocích, přítocích řek a ve stojatých vodách.

Vzhled tetry červené

Tetra červená má mírně zploštělé a protáhlé šedé lesklé tělo s bronzovými až červenými boky. Ploutve a zadní část těla jsou výrazně červené. Dorůstá do velikosti asi 4 centimetry.

Jakou má tetra povahu?

Tetra červená je mírumilovná klidná hejnová ryba. Měla by se chovat v hejnu minimálně o 8 kusech. Je vhodná i do společenských akvárií k rybám stejně klidné povahy a velikosti, například k razborám, ostatním tetrám, daniím, sumečkům nebo živorodkám. Tetry můžete chovat i s terčovci a skalárami. Přestože jsou větší, teter si nevšímají.

Jaké podmínky v akváriu by měla mít

Tetra červená je nenáročná na teplotu vody a vyhovuje jí jakákoliv teplota od 22 do 27°C. Potřebné teploty vody docílíte pomocí topení do akvária. Voda by měla mít pH od 6 do 7,5 a tvrdost od 5 do 25 dGH.

Akvárium by mělo být laděné do tmavých barev, pouze slabě osvětlené a dostatečně osazené rostlinami. Ideálním prostředím pro tetry je biotopní nádrž s říčním pískem na dně, s větvemi, dřevem a suchými listy, které vodu zbarví do hněda. V příliš silně osvětleném akváriu tetry ztrácejí svou výraznou barvu.

Krmení teter aneb pestrost nadevše

Tetry nejsou v jídle vybíravé a s chutí sežerou téměř vše, co jim dáte. Jsou to všežravci a zavděčíte se jim různorodým pestrým krmivem, ať už čerstvým, mraženým nebo sušeným. Přirozenou potravou pro tetry je drobný hmyz – nauplie žábronožek, buchanek, dafnií a komáří larvy.

akv

Odchov zvládnou i začátečníci

Samci a samice jsou si podobní velikostí i tvarem. Samec je však štíhlejší a zbarvený až do krvavě rudé barvy. Samička má barvy méně výrazné a během tření je mohutnější. Tetry se snadno rozmnožují a jsou tedy vhodné i pro akvaristy začátečníky.

Tetry se vytírají v malé vytírací nádrži s jemnolistými rostlinami, bez písku s odstátou, neutrální a dobře provzdušněnou vodou. Obvykle kladou kolem 200 až 250 jiker. Potěr se rozplave asi za 6 dnů. První měsíc se zdržuje u dna a průběžně se krmí živou potravou. Rybky pohlavně dospívají za 8 měsíců.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu