de de de


Novinky:

Máte doma hyperaktivní a zlobivou kočku? Za jejím chováním se možná skrývá nuda a smutek!

Co kočka, to jiná osobnost. Některé jsou od malička líné a mazlivé, jiné zase zvídavé a s akrobatickým nadáním. Velmi však záleží na tom, zda kočku chováte jen doma, nebo má i přístup ven. Mnoho vědeckých studií totiž dokazuje, že kočky, které mohou ven, nevykazují téměř žádné poruchové chování. Jak je to možné? Venku se totiž dostatečně zabaví.

Kočíčí režim

Každá kočka má v sobě nastavený určitý režim, který dodržuje. Kdo kočky chová, moc dobře ví, že kočka v podstatě většinu dne prospí. Budí se akorát na jídlo, záchod či pomazlení. Ožívá většinou až v noci. To platí hlavně u koťat. Starší kočky si totiž časem zvyknou na režim, který mají jejich majitelé, a mnoho z nich se naučí spát i celou noc. Když se však kočka konečně vzbudí, potřebuje vybít veškerou nahromaděnou energii. Chce jít na lov, najíst se a zase spát.

Nuda a osamělost

Po dobu, kdy jste v zaměstnání, vaše kočka pravděpodobně spí a odpočívá v pelíšku pro kočky. Když se vrátíte domů, dožaduje se pozornosti. Jestliže však na ni nemáte čas, protože jste ve víru povinností – ať už se jedná o péči o domácnost a její členy nebo jiné, vybíjí si svou energii jinak. Obvykle to bývá zběsilé běhání z místnosti do místnosti, lov vašich nohou při chůzi, skákání na stůl, linku, sporák či police nebo na jakákoliv jiná zakázaná místa. K tomu se také přidává shazování věcí packou, které nepřestane ani po okřiknutí, nebo škrábání nábytku přímo před vašima očima. Je moc jednoduché svést to na kočku a její špatnou povahu. Viníkem jsou totiž vždycky majitelé.

Kočka se totiž celý den doma nudí. Je sice pěkné, že mnoho chovatelů pořizuje množství hraček pro kočky, avšak pokud se nejedná o hračku, která se bude celý den hýbat sama, kočku brzy omrzí. Je proto nutné věnovat jí každý den náležitou pozornost – a to rozhodně neznamená jen nasypat do misky granule pro kočky a doplnit čerstvou vodu. Hrajte si s ní několikrát denně, ať může energii věnovat hře s vámi a ne ničení vašich věcí. Jestliže bývá často doma sama, zvažte pořízení kočičího společníka.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*