de de de


Novinky:
Home » Auto » Ford Nucleon – Auto s jaderným pohonem
Ford Nucleon – Auto s jaderným pohonem

Ford Nucleon – Auto s jaderným pohonem

Světlo světa spatřily nejrůznější typy automobilů. Například v posledních letech jsou hodně omílaným tématem elektromobily. Věděli jste ale o tom, že svého času vznikl i koncept vozu s jaderným reaktorem? Jednalo se o vůz s velice příznačným názvem Ford Nucleon, jehož koncept vznikl v roce 1958.

Projekt v malém měřítku

Doba, kdy se začínalo s jadernými energiemi ovládla doslova celý svět. A jak vidno, nevyhnula se ani světovým automobilkám, konkrétně americké značně Ford. Právě její konstruktéři se pustili do navrhování technického modelu, který však vznikl pouze v měřítku 3:8. Ford Nucleon tedy nikdy nevznikl jako kompletní a funkční koncept.

Základem této makety, a tedy i skutečného vozu měl být malý jaderný reaktor. Mezi další důležité prvky se řadila parní turbína a v neposlední řadě i miniaturní turbogenerátor. Ten měl sloužit k vytváření elektrické energie. Opomíjeno nebylo ani na uzavřený okruh vody nebo speciální vyměnitelnou kazetu s radionuklidy. Tohle všechno ovšem skončilo pouze v podání makety 3:8. Ford Nucleon nikdy nesjel z pásů výrobních linek.

Model je k vidění ještě dodnes

Jak vidno, už v roce 1958 tu vznikaly první nápady, jak využívat alternativní pohony pro vozidla. Tento nadčasový plán se sice nestal skutečností, ale vyvinul se trochu odlišným směrem. Jen pro zajímavost ještě doplníme, že Ford Nucleon měl podle prvopočátečních odhadů urazit vzdálenost až 8 000 kilometrů. A to už je velice zajímavý dojezd.

Pokud byste tento unikátní koncept, včetně všech jeho detailních částí chtěli vidět na vlastní oči, můžete navštívit Muzeum Henryho Forda nacházejí se ve státě Michigan, konkrétně v Deanbornu. Pro milovníky motorismu a automobilů všeho druhu půjde bezpochyby o nevšední zážitek, který stojí za to. Nyní je otázka, zda je dobře nebo špatně, že Ford Nucleon nejezdí mezi námi.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu