de de de


Novinky:

Kde hledat byty na prodej v Brně, když jsou stále hůře dostupné? Víte, že ceny těch nových zde už překročily částku 70 tisíc za metr čtvereční?

Kde hledat byty na prodej v Brně, když jejich ceny rostou již řadu let a dosáhly úrovně, která je mimo dosah čím dál většího počtu obyvatel? Kde hledat hlavní příčiny současného stavu a chystají se nějaké změny třeba v podobě realizace rozsáhlejších projektů, které by mohly přispět k zásadnímu zlepšení situace? Pojďme se nyní na celou věc alespoň ve stručnosti podívat.

Kde hledat byty na prodej, jestliže jejich ceny stále rostou?

Brno je bezesporu jedním z nejatraktivnějších míst k životu v naší republice. Tomuto faktu bohužel odpovídají i ceny tamních nemovitostí, jejichž výši předčí pouze to, s čím se zájemce o vlastní bydlení může setkat v Praze. Rostou navíc již několikátým rokem v řadě a tak někoho možná ani nepřekvapí, že například na metr čtvereční v novostavbě, musíte dnes v jihomoravské metropoli vynaložit i více než 70 tisíc korun. Nejdráže vás metr podlahové plochy vyjde v bytech nejmenších a o něco levněji v těch rozlehlejších. K nejžádanějším pak podobně jako i v jiných velkých městech patří byty dvoupokojové, což je u nich logicky provázeno i nejmarkantnějším cenovým nárůstem. O nemovitosti skutečně rozlehlé nyní příliš velký zájem není a je to vzhledem k jejich „drahotě“ i k hůře dostupným hypotečním úvěrům vcelku pochopitelné.

Více než 30 % za tři roky

Jen za poslední tři roky se průměrná cena brněnského bytu zvedla přibližně o třetinu a nejvíce je to znát u nemovitostí položených blíže centru, které už patřily k těm dražším i v minulosti. Ceny nadstandardních bytů v těch nejžádanějších lokalitách, ke kterým dlouhodobě patří Brno-střed a nově například i Královo Pole, se mohou vyšplhat dokonce i na sto tisíc za čtvereční metr. Pouze v těch nejméně oblíbených čtvrtích dochází v posledních měsících alespoň k zastavení neustálého zdražování, jinak má však zájem lidí nad nabídkou stále navrch a důvody k případnému poklesu cen tu tedy nejsou.

Průměrné ceny bytů (1.Q/2018)

MĚSTO CENA (za m2)
Praha 76 500 Kč
Brno 54 200 Kč
Středočeský kraj 43 500 Kč
Hradec Králové 39 200 Kč
Ostrava 25 300 Kč
Karlovy Vary 23 600 Kč
Ústí nad Labem 14 700 Kč

Letos se ve městě postavilo na 1500 nových bytů

A ani takové množství zdaleka nestačí. Nejenom, že je jich v absolutních číslech málo, ale problémem je i to, že doposud v nabídce převládaly spíše byty větší, které jsou vzhledem ke svojí ceně často mimo možnosti většiny potenciálních zájemců. Na budování malometrážních a tedy dostupnějších bytů se developeři více zaměřují teprve v poslední době, aby tak vyšli vstříc převládající poptávce a měli tudíž větší šanci na to, že udají takřka vše, co postavili.

Územní plán a přebujelá byrokracie jsou brzdou rozsáhlejší výstavby

Drahé bydlení rozhodně netrápí jen obyvatele Brna, potažmo celé republiky, ale je noční můrou mnoha lidí po celém světě. Někteří, obzvláště ti mladí, na to v některých případech vyzráli po svém.

Ale zpět na jih Moravy. Není pochyb o tom, že podstatně rozsáhlejší výstavba by mohla nejenom vyřešit svízelnou situaci celé řady lidí, ale byla by nejspíše i impulsem k pozvolnému poklesu cenové hladiny. Největší potíž, alespoň podle názorů valné většiny developerů, však v tomto ohledu představuje zastaralý územní plán města a rovněž byrokratické průtahy spojené s každým povolovacím procesem. Rozbujelá byrokracie je ostatně ve stavebnictví na překážku napříč celou republikou a není tedy doménou jen Brna samotného. Někteří z developerů dokonce tvrdí, že zbytečné průtahy dokáží zpomalit realizaci řady jejich projektů klidně i o dva až tři roky. To není zrovna málo.

Hledáte bydlení? Zkuste chvíli počkat!

Pokud snad nemusíte vaši bytovou otázku řešit neprodleně, mohou vám hrát do karet některé z plánů na novou výstavbu, které se v Brně chystají a jejichž uskutečnění by mělo být otázkou několika nejbližších let. O čem je konkrétně řeč?

1) MĚSTO NABÍDNE DESÍTKY STARTOVACÍCH BYTŮ PRO MLADÉ. Zvýhodněné bydlení určené především mladým párům by mělo v režii radnice vznikat postupně hned v několika lokalitách.

2) AREÁL BÝVALÉ ZBROJOVKY BUDE ZCELA PŘEBUDOVÁN. Vzniknout zde má nová čtvrť za několik desítek miliard korun, která bude zahrnovat nejenom mnoho bytů, ale také kancelářských prostor, obchodů i sportovišť.

3) NEJVĚTŠÍM PROJEKTEM BUDE JIŽNÍ CENTRUM. Rozlehlý brownfield sevřený mezi ulicí Opuštěnou a Trnitou poskytne podle současných předpokladů bydlení hned šedesáti tisícovkám zájemců. Součástí této nové městské části má být pochopitelně i plnohodnotná občanská vybavenost včetně škol, školek a mnoha obchodů.

Druhé nejdražší město v republice

Pokud je řeč o cenách nemovitostí, pak je třeba konstatovat, že v republice najdete už pouze jedno dražší místo než Brno. Je jím samozřejmě Praha, které však vzhledem k její výjimečnosti může konkurovat jen málokteré město celého středoevropského regionu.

Jestliže jste si tedy coby váš budoucí domov vybrali metropoli jižní Moravy, pak vám zřejmě nezbývá, než se smířit s realitou a sáhnout do úspor tak hluboko, jak to jenom bude nutné. Věřte však, že život zde opravdu stojí za to.

Nebo raději přece jenom počkáte, zda nebudou v dohledné době ceny bytů příznivější? Je podle vás takové očekávání reálné nebo se už levnějšího bydlení nikdy nedočkáme?

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*