de de de


Novinky:

Přísavky na sklo jako nástroj pro precizní manipulaci se skleněnými výplněmi

Jestli existují nástroje, bez kterých se montáž okenních výplní větších rozměrů neobejde, pak jde jednoznačně o přísavky na sklo. Ačkoliv si lidé pod tímto pojmem představí tak možná prvky pro upevnění držáku mobilního telefonu v automobilu, ve skutečnosti jsou tyto nástroje pro manipulaci mnohem sofistikovanější. Jejich návrh je mnohem složitější, než se může zdát, a to i navzdory tomu, že fungují na opravdu jednoduchém principu. Pokud nevěříte tomu, že návrh a aplikace přísavek na sklo je věda, pak nepřestávejte číst, možná totiž změníte názor.

Přísavky na sklo a dostatečně silný podtlak jako nerozlučná dvojka

Chcete-li pochopit podstatu těchto manipulačních prvků, je nutné uvědomit si několik základních předpokladů, díky kterým celý tento systém funguje. Celou podstatu těchto nástrojů je možné vysvětlit na jednoduchém příkladu. Určitě se vám někdy v životě přihodila nějaká situace, kdy jste byli svědky vytvoření podtlaku načež, došlo k udržení nějakého předmětu i bez působením vnější síly, například pomocí rukou. Typické je to například u děti, které nasají vzduch obsažený v hrníčku, načež se hrníček „přicucne“ k ústům dítěte. Dalo by se říct, že ústa dítěte v tomto případě fungovala naprosto stejně jako typická přísavka na sklo. Co však přinutí předmět, aby se na určitou chvíli přilepil k určité ploše?

Veškerý princip spočívá v podtlaku, který se vytvoří zvětšením objemu uzavřeného vzduchu. Toho je dosaženo pohyblivou membránou, která je v případě typických přísavek ovládána mechanickým způsobem. Jakmile se zvýší objem, který je uzavřený gumovou membránou, zvýší se tlak v tomto uzavřeném objemu oproti okolnímu, nejčastěji tedy atmosférickému tlaku, a to vlivem rozpínání vzduchu. Tento rozdíl tlaku vytvoří takzvanou přídržnou sílu, načež je možné udržet i velmi těžký předmět právě pomocí tohoto speciálního manipulačního nástroje.

Je tedy zřejmé, že pokud tyto nástroje nedokážou vyvinout dostatečný podtlak, a tedy přídržnou sílu, nemohou spolehlivě, nebo dokonce vůbec fungovat.

Průhledné desky mohou vážit až několik set kilogramů

Průhledné výlohy či plochy objektů se používají opravdu dlouho, o čemž svědčí i nedávná výměna původních okenních výplní v teplické kolonádě. Sklo je zkrátka oblíbeným materiálem, protože splňuje nejenom mechanické, ale také estetické požadavky, které jsou na typické budovy kladeny. Zároveň však jde o choulostivý materiál, a proto se musí k jeho instalaci přistupovat s určitou jemností.

To je právě ten důvod, proč byly vyvinuty nejrůznější varianty těchto nástrojů, které dokážou vyvinout tak velkou přídržnou sílu, že není žádný problém přidržet předmět i několik set kilogramů těžký. Výhodou přísavek je navíc možnost udržet nejenom klasické rovné desky, ale také různá atypická skla, která však při montáži vyžadují zvýšenou opatrnost a vhodnou přípravu.

Ať už jde o menší okenní výplně, nebo rozměrné průhledné desky, je nezbytné využít při montáži dostatečně silných přísavek na sklo.

Proč se přísavky vůbec používají?

  • Snížení rizika poškození choulostivého materiálu
  • Možnost přesnější manipulace s deskami
  • Absence jakýchkoliv dotyků a vytvoření otisků na povrchu
  • Minimalizace rizika poranění se o ostré rohy neupravených desek

Pomocník při jakékoli manipulaci s křehkými materiály

Autoskla, okenní výplně nebo třeba velká zrcadla. Manipulace s tímto choulostivým materiálem je o mnoho jednodušší, když má člověk k dispozici ty správné nástroje. V tomto článku jste mohli nahlédnout do fyzikální podstaty těchto zajímavých manipulačních nástrojů a zároveň si uvědomit sílu podtlaku, kterou je možné vytvořit i přísavkami menších rozměrů.

Znáte tento princip, nebo jste si mysleli, že celá logika věci vychází z něčeho jiného? Napadá vás nějaký jiný způsob využití těchto zajímavých nástrojů? Napište svůj názor do komentářů a neváhejte diskutovat o tomto zajímavém jevu s ostatními.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*