de de de


Novinky:

Nezapomenutelný Ladislav Smoljak

předchozím díle dvoudílného seriálu, který byl věnován této známé dvojici, jsme vám představili Zdeňka Svěráka. Nyní se podíváme na Ladislava Smoljaka, který již bohužel není mezi námi, ale rozhodně nám hlavně ze svého profesního života zanechal opravdu mnoho. Ladislav Smoljak se narodil 9.12 1931, a zemřel 6.6. roku 2010, a to ve věku 78 let. Během svého života byl znám hlavně jako režisér, ale také jako filmový a divadelní herec i scénárista. Nejvýznamněji se oceňuje jeho spolupráce s již zmiňovaným Zdeňkem Svěrákem na nejznámější fiktivní české postavě Járy Cimrmana. Tato postava se později stala základem pro stejnojmenné divadlo.

Ladislav Smoljak

Adam Zivner

Život a studium

Ladislav Smoljak nejprve úspěšně odmaturoval na gymnáziu, přičemž jeho cílem bylo studovat na DAMU, kam však nebyl přijat. Později úspěšně absolvoval studium na Vysoké škole pedagogické, kde se zaměřil na fyziku a matematiku. Poté nastoupil dráhu středoškolského učitele, ale také asistenta na Karlově univerzitě. Později se stal Ladislav Smoljak redaktorem časopisu Mladý svět, přičemž následně začal pracovat ve Filmových ateliérech Barrandov, a to jako scénárista. A právě zde se seznámil se Zdeňkem Svěrákem, ale také Jiřím Šebánkem, kdy společně vytvořili plodnou spolupráci.

Nestárnoucí díla

Kromě her v divadle Járy Cimrmana se Ladislav Smoljak angažoval i na filmovém plátně. K mnohým filmům nejenom napsal námět a scénář, ale v mnohých si sám také zahrál. Za zmínku rozhodně stojí filmy jako Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa nebo Kulový blesk. Dále režíroval film Vrchní, prchni!, nebo také film Jára Cimrman, ležící, spící. Ve většině nejčastěji hrál právě se Zdeňkem Svěrákem, kterému často psal role doslova na míru.

Problémy v dobách komunismu

Jeho život poznamenalo také to, že byl často spojován se spoluprací s StB. To však nikdy nebylo prokázáno, a sám Ladislav Smoljak to odmítal. I v pozdějších dobách se však v politice lehce angažoval, a to hlavně ve směru různých protestů, nebo také ve formě podpor různých aktů, které s politickým děním v naší zemi souviseli.

Sdílejte článek

1 komentář

  1. Škoda pana Smoljaka…

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*