de de de


Novinky:

Kalibry aneb Michovský tools vám možná urychlí práci

Většina domácích kutilů má doma posuvné měřítko, nějaký ten metr a s tím si pro určování rozměrů bohatě vystačí. Funguje to tak i v některých firmách, což je škoda. Existuje totiž mnohem rychlejší metoda, jak zjistit, zda jste při výrobě dodrželi požadovanou velikost.

Pomocníkem, který urychlí ověřování rozměrů, jsou kalibry. Pokud je neznáte, od pohledu byste asi nepoznali, na co slouží. Nenajdete na nich žádná čísla, žádnou stupnici. Vypadají různě, podle toho, jestli se jedná o válečkový kalibr, třmenové kalibry nebo například závitové kalibry. Každý je totiž vyroben pro daný konkrétní účel.

Válečkové kalibry

Kalibr umí jen binární rozhodování

Když si vezmete do ruky posuvné měřítko, snadno zjistíte, jestli má součástka správné rozměry. Jestliže ne, jste dokonce schopní změřit, o kolik se velikost liší. S kalibrem tohle neuděláte. Ten vám sdělí pouze jedinou informaci: zda rozměry sedí, nebo ne.

Každý kalibr je vyrobený na ověřování určitého rozměru. Nejvíce se tedy vyplatí tam, kde se jeden výrobek vyrábí v obrovském nákladu – ve velkovýrobě. Vhod však přijde i domácím kutilům.

Na co využije kalibr domácí kutil?

Nejlépe na ověřování správnosti závitů. Závity jsou normované, existuje pár běžných rozměrů, a pokud je vrtáte často, vyplatí se pořídit si na ně závitové kalibry. Dále jsou k dostání ještě mnohé další druhy. Například třmenový kalibr se používá na ověřování rozměrů hřídelí, válečkové kalibry na hloubku či vnější rozměry.

Nechte si zhotovit takový kalibr, jaký přesně potřebujete

Sehnat se dají některé klasické kalibry, nicméně častokrát se vám stane, že potřebujete něco speciálního. V takovém případě stačí jen technický výkres nebo dobrý popis a v Michovský tools vám vyrobí kalibr přesně na míru. Velké množství jich však mají skladem, je pravděpodobné, že si mezi nimi vyberete.

Urychlete si i vy svoji práci a minimalizujte riziko chyby! Protože zatímco na posuvném měřítku se můžete snadno přehlédnout, kalibr vám dá jasnou odpověď, zda rozměr sedí, či nikoliv.

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*