de de de


Novinky:
Home » Sport » Jak dlouhá je tradice vodáctví v českých zemích?
Jak dlouhá je tradice vodáctví v českých zemích?

Jak dlouhá je tradice vodáctví v českých zemích?

Vodáctví má u nás poměrně dlouhou tradici. Ještě předtím, než se na naše řeky vydaly kanoe a kajaky, brázdilo je mnoho různých plavidel. Především v horských oblastech byly k plavení dřeva využívány vory, svá plavidla měli ale i rybáři ve vnitrozemí. Od dob minulých se ale náš přístup k vodě poněkud změnil. Již není zdrojem naší obživy. Využíváme ji majoritně k zábavě. A jak vidno vodáctví z českých zemí hned tak nevymizí. Které řeky u nás patří k těm nejoblíbenějším?

Poklidná stálice Berounka

Berounka je opravdu klidná řeka ideální pro začátečníky. Přitom nabízí krásné výhledy a opravdové historické unikáty. Je dostatečně dlouhá, takže není problém na ní strávit i týdenní dovolenou. Mnohem lepší ale je vybrat si některý z kratších a opravdu nádherných úseků a zbytek dovolené strávit kocháním se blízkými čarovnými místy. Historických památek je totiž okolo Berounky více než dost. Za projetí rozhodně stojí oblast CHKO Křivoklátsko, jejíž dominantu hrad Křivoklát, můžete doplnit o návštěvu Skryjských jezírek, hradu Týřova anebo Muzea Oty Pavla. Dokonce i v nedalekém Nižboru narazíte na zámek, který je dokonce dobře viditelný i z řeky. Směrem blíže k Praze se vám naskytnou krásné výhledy na skalní velikány Českého krasu a samozřejmě hrad Karlštejn. Ještě předtím než se ale na Berounku vydáte, najděte si sjízdnost řek v ČR, ať se nedočkáte nepříjemného překvapení.

Písečná kráska jižních Čech Lužnice

Každý, kdo by rád navštívil divokou přírodu jižních Čech, se musí vydat na Lužnici. Její pískové koryto vytváří příjemné laguny vhodné ke koupání. Krásným ukončením plavby se může stát závěrečné přeplutí rybníku Rožmberk, na kterém si můžete, bude-li dout dostatečně silný vítr, užít i trochu dobrodružství ve vlnách. Na výlet se můžete ale vydat i pěšky a v případě, že narazíte na úsek řeky, který si budete chtít sjet, k dispozici vám bude půjčovna lodí Lužnice.

Věčná dvojka Sázava

Druhá nejoblíbenější česká řeka Sázava je splavná po délce téměř 200 kilometrů. Nemáte-li ale tolik času, vyberte si některý z kratších úseků. Velmi oblíbený je ten ze Zruče nad Sázavou, kde mimo jiné můžete navštívit také zajímavé Muzeum vodáctví. V nedalekém Kácově pak nezapomeňte navštívit pivovar a v Českém Šternberku pak majestátní hrad. Ocitli-li jste se v okolí Sázavy spíš náhodou a chcete-li si alespoň její kousek sjet, neváhejte se obrátit na půjčovnu lodí Sázava, která vám poskytne vše potřebné.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu