de de de


Novinky:

Modely letadel

Lidé se baví nejrůznějšími koníčky. Někdo chodí rád do přírody, jiný se aktivně věnuje jízdě na kole a další dává naopak přednost modelářství. To je ostatně poměrně populární a to u všech věkových skupin. Dokonce se najde i velká spousta dívek a žen, jež podlehly kouzlu této činnosti.

Modelářství lze rozlišovat především podle toho, jaký objekt sestavujete, a je pro vás zajímavý. Typicky jde o automobily, tanky, motorky, domy, lodě a letadla. A právě jim je věnovaný náš článek. Letadla totiž uchvacují přemíru nejrůznějších obdivovatelů a přináší nekonečnou porci zábavy a kreativity.

Modely letadel jsou vlastně trojrozměrnými objekty. Věrné kopie skutečných aeroplánů jen v podstatně menším měřítku.

Jaké jsou druhy modelů letadel?

Když se vysloví pojem modely letadel, můžete si představit dvě skupiny produktů.

  • Skládací modely letadel na vystavení
  • RC modely letadel

Obě skupiny mají mnoho společného, ve výsledku jsou však značně odlišné.

Skládací modely letadel na vystavení

Primárně se jedná o plastikové modely letadel, jejichž primárním místem je v ideálním případě polička nebo vitrína. Ano, jak správně tušíte, jsou tyto modely letadel určeny pouze pro vystavení. Nikoliv pro aktivní létání.

Výrobním materiálem je nejčastěji plast. Narazit ale můžete na papírové modely. Obvykle je to tak, že si objednáte skládačku dle vlastního vkusu a jednotlivé díly postupně sestavujete. K tomu jsou samozřejmě určena nejrůznější lepidla a doplňky, s nimiž je tato činnost daleko jednodušší.

Tyto modely letadel si můžete vyšperkovat také prostřednictvím barev, které volíte v závislosti na skutečném zabarvení letadla. Z tohoto pohledu se modelářům meze rozhodně nekladou a lze vybírat z libovolných věcí vhodných pro realizaci a sestavování modelů letadel.

RC modely letadel

Druhou skupinu produktů tvoří RC modely letadel. Jak již prozrazuje zkratka „RC“, jde o modely, s nimiž můžete i létat. Nejenom, že si složíte vysněný model vašeho oblíbeného letounu, ale v neposlední řadě do něj umístíte také motůrek a s pomocí dálkového ovládání s ním můžete kroužit nad svými hlavami.

V tomto směru si na své přijde opravdu každý modelář. Pro naprosté amatéry jsou připraveny RC modely letadel pro začátečníky. Při prohlížení dostupných modelových řad narazíte skutečně na cokoliv.

  • Letadla na elektřinu
  • Letadla pro spalovací motory
  • Kluzáky a větroně

Pokud jde o RC modely letadel, máte na výběr, zda si pořídíte stavebnici v rozsypu nebo jestli dáte přednost zkompletovanému setu. V jeho případě je sestavení podstatně jednodušší a nezabere vám tolik času.

Pak není nic snazšího, než uchopit model do ruky, zapnout motor, popřípadě jej vyhodit vzhůru. Patříte-li k naprostým začátečníkům, určitě neinvestujte do drahých zařízení, jejichž pád z výšky by vás mohl ještě dlouhou dobu mrzet.

Modely letadel nejrůznějších velikostí

Ať už se zaměříte na klasické modely letadel do vitríny nebo RC modely letadel pro každodenní létání, vždy vás bude kromě samotného typu letadla zajímat pravděpodobně to nejdůležitější. A to je velikost daného modelu, která do jisté míry rozhoduje také o celkových pořizovacích nákladech.

Narazit můžete na měřítka 1:87, 1:72, 1:48, 1:32, ale i na 1:16. Pokud tedy toužíte po obřích modelech, s nimiž uděláte spoustu parády, určitě to nebude žádný problém.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Phil_Bird).

Ohodnoťte článek

Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*