de de de


Novinky:

Bolest zad u dětí a jaké jsou nejčastější příčiny

S bolestí zad přichází do ordinace čím dál více pacientů, a to nejen těch dospělých, ale i dětských. Odborníci začínají bít na poplach, protože jen jeden člověk ze sta má zcela zdravou páteř. Jak je to možné, co za tím stojí? Příčiny bolesti mohou být různé.

Dlouhé sezení

Většinu času se děti hrbí při sezení ve škole a pak i doma u počítače nebo v křesle u televize. Koledují si tak nejen o bolesti, ale i o špatný vývoj pohybového aparátu. Jak je naučit správně sedět? Základem je vhodná židle, dítě na ní musí sedět celou šířkou pánve, chodidla se po celé ploše dotýkají podlahy, kyčel, koleno a kotník svírají pravý úhel. Ve škole by na správné sezení měli dohlédnout učitelé, doma však musíte potomky kontrolovat vy. A buďte přitom opravdu důslední. Když si totiž osvojí správné sezení už v nízkém věku, nebudou se pak potýkat s problémy v dospělosti.

Nedostatek pohybu

Sedavý způsob života se může projevit chronickou bolestí zad i krční páteře. Svaly ochabují a páteř tak nemá dostatečnou oporu. Proto je třeba je posilovat, vhodné jsou cviky na zpevnění břicha i na posílení zádového svalstva, které zpevní svalový korzet. Pravidelný pohyb je bezpochyby prospěšný, ovšem je třeba dávat pozor na to, aby nebyl jednostranný. Zbytečně by tak docházelo k zatížení páteře. Děti by se tedy neměly intenzivně věnovat jenom jednomu typu sportu, ale všeobecné tělesné aktivitě, při níž se nezapojují stále stejné svalové skupiny.

Nevhodný batoh

Za bolest zad často mohou i nevhodné tašky, které nosí děti každý den na svých zádech. Výběr školního batohu proto rozhodně nepodceňte, mohlo by se to negativně odrazit na zdraví vašich potomků. Dejte si pozor na to, aby dětský batoh splňoval zdravotní požadavky, tedy měl vhodnou velikost, tvar i váhu. Disponovat by měl také tlustými popruhy, které rovnoměrně rozloží hmotnost na zádech. Dohlédněte také na to, aby ho vaše ratolest správně nosila a aby v něm měla jen ty věci, které potřebuje na konkrétní den. Někdy byste totiž doslova žasli, co všechno v dětském školním batohu najdete za „poklady“. Tak to občas zkontrolujte!

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*